Garnek kamionka 50L gliniany
Po fali popularności fast foodów i wysoko przetworzonej, szybkiej do przyrządzenia żywności konsekwentnie wracamy do tradycyjnego gotowania. Wiadomo już, że konserwowane chemicznie jedzenie, choć łatwo dostępne i niedrogie, ma katastrofalne skutki dla zdrowia i negatywnie wpływa na sylwetkę.
Z tego powodu coraz częściej sięgamy po zdrową żywność ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł. Wielu z nas decyduje się na samodzielne przyrządzanie przetworów – po to, aby wiedzieć, jakie dokładnie składniki zostały użyte do ich przyrządzenia.
Jedynym z naczyń, które z pewnością okaże się użyteczne przy przechowywaniu zdrowej żywności, jest gliniany garnek o pojemności 50 litrów. Nie tylko wspaniale się prezentuje i stanowi piękną ozdobę stołu, ale również jest wykonany wyłącznie z naturalnych surowców – te nie wchodzą w żadne reakcje z jedzeniem, nie przekazują mu smaku, zapachu ani żadnych niepożądanych składników.
Garnek sprzedawany jest bez pokrywy, którą można dokupić osobno.
Idealnie nada się do przechowywania kiszonek, owoców oraz warzyw. Może również służyć do serwowania mięsa lub zup, a także innych tradycyjnych specjałów. Na pewno znajdzie wiele zastosowań i okaże się trafionym zakupem.
Przepisy na przetwory:
Kapusta biała kiszona
Składniki: 10 kg kapusty, 20 dag soli, 2 dag kminku, 1 dag nasion kopru, dodatkowo: 25 dag marchwi, 50 dag jabłek, kilka listków laurowych.
Do kwaszenia na zimę najlepiej nadają się późne odmiany kapusty białej. Kapustę można kisić w beczkach, garnkach kamiennych. ?Naczynie te przed kwaszeniem muszą być dobrze wymyte. Główki kapusty oczyścić. opłukać, poszatkować wraz z głąbami ręcznie lub szatkownicą (głąb przed szatkowaniem gęsto ponacinać). Poszatkowaną kapustę wymieszać z przyprawami (solą, kminkiem i koprem). Aby podnieść wartość smakową kapusty kwaszonej, można jeszcze dodać poszatkowaną marchew, pokrojone na ćwiartki jabłka, listki laurowe. Kapustę nakładać do garnka, dobrze ugniatając. Jeżeli podczas ubijania wydzieli się nadmiar soku można go usunąć. Nakładać niezbyt pełno, aby sok z kapusty powstający w czasie fermentacji nie wylewał się. Na powierzchni kapusty położyć kamienie dociskowe. Naczynie z kapustą postawić w ciepłym miejscu (temp. około 18 stopni C) na 1-2 dni, zależnie od wielkości garnka. Następnie kontynuując kwaszenie należy przenieść garnek do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy o temperaturze 8-10 stopni C. W pierwszych dniach kwaszenia można kapustę przebijać za pomocą czystego drewnianego kija, w celu ułatwienia fermentacji i wydzielania się gazów na zewnątrz. Należy zwracać uwagę, aby zarówno w czasie kwaszenia, jak i przechowywania powierzchnia kapusty była zawsze pokryta sokiem, w przeciwnym razie łatwo pleśnieje lub gnije. Jeżeli podczas kiszenia wydzieliła się za mała ilość soku, należy uzupełnić go solanką, biorąc na 1 l przegotowanej, zimnej wody 2 dag soli.
Ogórki kiszone
Składniki: 10 kg ogórków, 50 dag przypraw (łodygi kopru, korzenie chrzanu, liście dębowe, wiśniowe lub z czarnej porzeczki, czosnek, gorczyca), ok. 7 l wody, 35 dag soli
Do kiszenia najlepiej nadają się ogórki zdrowe, średniej wielkości, niezupełnie dojrzałe, zielone. Ogórki można kwasić w garnkach glinianych. Naczynia te przede wszystkim muszą być dobrze umyte. Ogórki starannie umyć, osączyć (nie obcinać końców i nie nakłuwać). umieścić w naczyniu, układając przyprawy na jego dnie oraz w połowie warstwy ogórków i na ich powierzchni. Nie nakładać ogórków zbyt pełno. Zalać ogórki zimną solanką sporządzoną z przegotowanej wody z dodatkiem soli (biorąc na 1 l wody 5 dag soli), tak aby były całkowicie przykryte. Na powierzchni ogórków położyć kamień dociskowy odpowiedniej wielkości. Naczynie z ogórkami postawić na 2-3 dni w ciepłym pomieszczeniu (temperatura 18-20°C), a następnie wynieść do piwnicy (temperatura 8-10°C). Przez cały czas przechowywania ogórki powinny być pokryte sokiem.
- Wysokość [cm]
- 56
- Pojemność [L]
- 50 L
- Szerokość [cm]
- 39 (bez uchwytów)
- Waga [kg]
- 23