Garnek kamionka 10L gliniany
  • Garnek kamionka 10L gliniany
  • Garnek kamionka 10L gliniany
  • Garnek kamionka 10L gliniany

Garnek kamionka 10L gliniany

129,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie
Dostawa od 15,00 zł
Opcje dostawy
Opcje dostawy ×
Płatność Przelewy24 (szybki przelew online)
Kurier DPD15,00 zł
Płatność przy odbiorze (pobranie)
Kurier DPD18,00 zł
Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie
Bezpieczne płatności

W świecie kulinariów od dawna obserwujemy trend polegający na powrocie do tego, co tradycyjne, zdrowe, ekologiczne, nieprzetworzone. Jednym z efektów tej „mody” jest rosnąca popularność naczyń ceramicznych, do których zaliczamy również garnek kamionkowy. Na pewno dobrze kojarzysz go z dzieciństwa i pamiętasz, jak wybornie smakowały serwowane z niego kiszonki, mięsiwa czy smalec. Teraz możesz odtworzyć te smaki we własnej kuchni. Zainwestuj w kamionkowy garnek, idealny do długotrwałego przechowywania zdrowej żywności.

Czym dokładnie jest garnek kamionkowy?

Kamionki to naczynia produkowane metodą tradycyjną, z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych produktów, czyli gliny, piasku kwarcowego, szamotu oraz soli kuchennej (dzięki niej garnek ma ciemnobrązowe zabarwienie). Następnie naczynie wypala się w piecu w temperaturze około 1200°C. Zapewnia to dużą trwałość i odporność ścianek garnka na działanie kwasów. Właśnie dlatego garnki kamionkowe najczęściej wykorzystuje się do kiszenia kapusty, ogórków czy zakwaszania innych produktów spożywczych.

Kamionka to nie tylko garnek do kiszenia

Naczynia kamionkowe można wykorzystać na przeróżne sposoby, zawsze osiągając zachwycające efekty smakowe. Prezentowany garnek bardzo dobrze nadaje się chociażby do marynowania mięsiw. Możesz go wykorzystać do długotrwałego przechowywania żywności bez stosowania konserwantów i z gwarancją, że zachowa ona swoje walory smakowe oraz odżywcze.

Garnek kamionkowy może służyć do serwowania zup, potraw mięsnych czy dań regionalnych, podkreślając tym samym ich naturalność, która jest dziś tak bardzo pożądana. Naczynia ceramiczne fantastycznie prezentują się na stole i kuchennym blacie, stanowiąc piękne dopełnienie tradycyjnej biesiady.

Ten garnek kamionkowy jest dostępny również w innych wariantach pojemności. W naszym sklepie kupisz także odpowiednie pokrywki ceramiczne.


Przepisy na przetwory:

Kapusta biała kiszona

Składniki: 10 kg kapusty, 20 dag soli, 2 dag kminku, 1 dag nasion kopru, dodatkowo: 25 dag marchwi, 50 dag jabłek, kilka listków laurowych.

Do kwaszenia na zimę najlepiej nadają się późne odmiany kapusty białej. Kapustę można kisić w beczkach, garnkach kamiennych. ?Naczynie te przed kwaszeniem muszą być dobrze wymyte. Główki kapusty oczyścić. opłukać, poszatkować wraz z głąbami ręcznie lub szatkownicą (głąb przed szatkowaniem gęsto ponacinać). Poszatkowaną kapustę wymieszać z przyprawami (solą, kminkiem i koprem). Aby podnieść wartość smakową kapusty kwaszonej, można jeszcze dodać poszatkowaną marchew, pokrojone na ćwiartki jabłka, listki laurowe. Kapustę nakładać do garnka, dobrze ugniatając. Jeżeli podczas ubijania wydzieli się nadmiar soku można go usunąć. Nakładać niezbyt pełno, aby sok z kapusty powstający w czasie fermentacji nie wylewał się. Na powierzchni kapusty położyć kamienie dociskowe. Naczynie z kapustą postawić w ciepłym miejscu (temp. około 18 stopni C) na 1-2 dni, zależnie od wielkości garnka. Następnie kontynuując kwaszenie należy przenieść garnek do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy o temperaturze 8-10 stopni C. W pierwszych dniach kwaszenia można kapustę przebijać za pomocą czystego drewnianego kija, w celu ułatwienia fermentacji i wydzielania się gazów na zewnątrz. Należy zwracać uwagę, aby zarówno w czasie kwaszenia, jak i przechowywania powierzchnia kapusty była zawsze pokryta sokiem, w przeciwnym razie łatwo pleśnieje lub gnije. Jeżeli podczas kiszenia wydzieliła się za mała ilość soku, należy uzupełnić go solanką, biorąc na 1 l przegotowanej, zimnej wody 2 dag soli.

Ogórki kiszone

Składniki: 10 kg ogórków, 50 dag przypraw (łodygi kopru, korzenie chrzanu, liście dębowe, wiśniowe lub z czarnej porzeczki, czosnek, gorczyca), ok. 7 l wody, 35 dag soli

Do kiszenia najlepiej nadają się ogórki zdrowe, średniej wielkości, niezupełnie dojrzałe, zielone. Ogórki można kwasić w garnkach glinianych. Naczynia te przede wszystkim muszą być dobrze umyte. Ogórki starannie umyć, osączyć (nie obcinać końców i nie nakłuwać). umieścić w naczyniu, układając przyprawy na jego dnie oraz w połowie warstwy ogórków i na ich powierzchni. Nie nakładać ogórków zbyt pełno. Zalać ogórki zimną solanką sporządzoną z przegotowanej wody z dodatkiem soli (biorąc na 1 l wody 5 dag soli), tak aby były całkowicie przykryte. Na powierzchni ogórków położyć kamień dociskowy odpowiedniej wielkości. Naczynie z ogórkami postawić na 2-3 dni w ciepłym pomieszczeniu (temperatura 18-20°C), a następnie wynieść do piwnicy (temperatura 8-10°C). Przez cały czas przechowywania ogórki powinny być pokryte sokiem.

Wysokość [cm]
29
Pojemność [L]
10 L
Szerokość [cm]
25
Waga [kg]
7

Komentarze

Napisz swoją opinię

Garnek kamionka 10L gliniany

Napisz swoją opinię

Zobacz także