Garnek hermetyczny z pokrywą 25L kamionka
  • Garnek hermetyczny z pokrywą 25L kamionka
  • Garnek hermetyczny z pokrywą 25L kamionka
  • Garnek hermetyczny z pokrywą 25L kamionka

Garnek hermetyczny z pokrywą 25L kamionka

469,00 zł

Do garnka o pojemności 25 litrów pasują kamienie dociskowe:

Kamionka produkcji polskiej

W magazynie
Dostawa od 15,00 zł
Opcje dostawy
Opcje dostawy ×
Płatność Przelewy24 (szybki przelew online)
Kurier DPD15,00 zł
Płatność przy odbiorze (pobranie)
Kurier DPD18,00 zł
Ilość
W magazynie
Bezpieczne płatności

Moda na naczynia kamionkowe, niegdyś używane powszechnie, wraca wraz ze świadomością istotności zdrowego, ekologicznego odżywiania, a także występowanie kłopotów zdrowotnych wynikających ze spożywania dużych ilości przetworzonego jedzenia. 

Kamionka to w pełni naturalne tworzywo powstałe z połączenia gliny, szamotu, piasku kwarcowego oraz soli kuchennej, dzięki której naczynia pokrywają się charakterystyczną, szklistą glazurą. Ze względu na swój organiczny skład kamionka nie wchodzi w reakcje z pożywieniem – tym samym w żaden sposób nie zmienia jego składu, wyglądu ani zapachu. 

Garnek hermetyczny o pojemności 25 litrów nadaje się świetnie do samodzielnego przygotowania kiszonek z kapusty lub ogórków, doskonałych prozdrowotnych nalewek oraz aromatycznych mięs.

Hermetyczne zamknięcie garnka uzyskano dzięki zastosowaniu technologii kołnierza wodnego. W ten sposób procesy fermentacji zachodzą w nim bez niepożądanego dostępu powietrza – sprawnie i skutecznie. 

Przygotowane w naszym kamionkowym garnku przetwory to bogactwo witamin i składników odżywczych, a także wspaniały, naturalny smak i aromat.

Przepisy na przetwory:

Kapusta biała kiszona

Składniki: 10 kg kapusty, 20 dag soli, 2 dag kminku, 1 dag nasion kopru, dodatkowo: 25 dag marchwi, 50 dag jabłek, kilka listków laurowych.

Do kwaszenia na zimę najlepiej nadają się późne odmiany kapusty białej. Kapustę można kisić w beczkach, garnkach kamiennych. ?Naczynie te przed kwaszeniem muszą być dobrze wymyte. Główki kapusty oczyścić. opłukać, poszatkować wraz z głąbami ręcznie lub szatkownicą (głąb przed szatkowaniem gęsto ponacinać). Poszatkowaną kapustę wymieszać z przyprawami (solą, kminkiem i koprem). Aby podnieść wartość smakową kapusty kwaszonej, można jeszcze dodać poszatkowaną marchew, pokrojone na ćwiartki jabłka, listki laurowe. Kapustę nakładać do garnka, dobrze ugniatając. Jeżeli podczas ubijania wydzieli się nadmiar soku można go usunąć. Nakładać niezbyt pełno, aby sok z kapusty powstający w czasie fermentacji nie wylewał się. Na powierzchni kapusty położyć kamienie dociskowe. Naczynie z kapustą postawić w ciepłym miejscu (temp. około 18 stopni C) na 1-2 dni, zależnie od wielkości garnka. Następnie kontynuując kwaszenie należy przenieść garnek do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy o temperaturze 8-10 stopni C. W pierwszych dniach kwaszenia można kapustę przebijać za pomocą czystego drewnianego kija, w celu ułatwienia fermentacji i wydzielania się gazów na zewnątrz. Należy zwracać uwagę, aby zarówno w czasie kwaszenia, jak i przechowywania powierzchnia kapusty była zawsze pokryta sokiem, w przeciwnym razie łatwo pleśnieje lub gnije. Jeżeli podczas kiszenia wydzieliła się za mała ilość soku, należy uzupełnić go solanką, biorąc na 1 l przegotowanej, zimnej wody 2 dag soli.

Ogórki kiszone

Składniki: 10 kg ogórków, 50 dag przypraw (łodygi kopru, korzenie chrzanu, liście dębowe, wiśniowe lub z czarnej porzeczki, czosnek, gorczyca), ok. 7 l wody, 35 dag soli

Do kiszenia najlepiej nadają się ogórki zdrowe, średniej wielkości, niezupełnie dojrzałe, zielone. Ogórki można kwasić w garnkach glinianych. Naczynia te przede wszystkim muszą być dobrze umyte. Ogórki starannie umyć, osączyć (nie obcinać końców i nie nakłuwać). umieścić w naczyniu, układając przyprawy na jego dnie oraz w połowie warstwy ogórków i na ich powierzchni. Nie nakładać ogórków zbyt pełno. Zalać ogórki zimną solanką sporządzoną z przegotowanej wody z dodatkiem soli (biorąc na 1 l wody 5 dag soli), tak aby były całkowicie przykryte. Na powierzchni ogórków położyć kamień dociskowy odpowiedniej wielkości. Naczynie z ogórkami postawić na 2-3 dni w ciepłym pomieszczeniu (temperatura 18-20°C), a następnie wynieść do piwnicy (temperatura 8-10°C). Przez cały czas przechowywania ogórki powinny być pokryte sokiem.

Papryka kiszona

Składniki: Papryka, czosnek, chrzan, suchy koper; zalewa: 1 l wody i 4 dag soli.

Owoce papryki zielonej lub żółtej dokładnie umyć, odciąć nasady razem z ogonkami i usunąć nasiona. Ułożyć w słojach paprykę, a między owoce papryki włożyć przekrojone ząbki czosnku, wiórki korzenia chrzanu, suche łodygi kopru i zalać gorącą zalewą. Garnki zamknąć a po kilku dniach wynieść do piwnicy.

Pomidory kiszone

Składniki: Pomidory, zalewa: 1 l wody, 5-6 dag soli.

Do kwaszenia można przeznaczyć pomidory zielone, albo lekko zaczerwienione, całkowicie zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Umyte pomidory układa się tak, jak ogórki z dodatkiem takich samych przypraw. Najwygodniej kwasić pomidory w 4-5 litrowych kamionkowych garnkach. Pomidory zielone mogą być zalane mniej słoną zalewą niż pomidory już dojrzałe.

Wysokość [cm]
46
Pojemność [L]
25 L
Szerokość [cm]
34 (bez uchwytów)
Szerokość wlewu [cm]
22
Waga [kg]
18

Komentarze

Napisz swoją opinię

Garnek hermetyczny z pokrywą 25L kamionka

Do garnka o pojemności 25 litrów pasują kamienie dociskowe:

Kamionka produkcji polskiej

Napisz swoją opinię

Zobacz także